High Level Committee

HIGH-LEVEL COMMITTEE ON THE REVIEW OF SSC

YR. PRESIDENT VICE-PRESIDENTS RAPPORTEUR

1980

Republic of Tanzania

Mr. Wilbert-Kumalija Chagula

Kuwait (Mr. Hassan A. Dabbagh)

Spain (Mr. Jose Luis Pardos-Perez)

Bulgaria (Mr. Petal Voutov)

Argentina

(Mr. Jorge T. Pereira)

1981

India

Mr. Natarajan Krishnan

Permanent Representative

Spain (Mr. Jose Luis Pardos-Perez)

Romania (Mr. Ion Popescu)

Argentina (Mr. Jose Ramon Sanchis-Mufloz)

Gambia

(Mr. Francis Blain)

1983

Spain

Mr. Jose Luis Pardos-Perez

Director-General for International Technical Cooperation,

Ministry of Foreign Affairs

Gambia (Mr. Francis Blain)

Bulgaria (Mr. Anton Baramov)

Jordan

(Ms. Norma Shalhoub)

1985

Tunisia

Mr. Hamed Zeghal

Director-General

Tunisian Agency for Technical

Cooperation

Venezuela (Mr. Oscar R. de Rojas)

German Democratic Republic

(Mr. Peter Marx)

Iraq (Mr. Faruq Ziada)

Malta

(Mr. Saviour F. Borg)

1987

Argentina

Mr. Bernardo Grinspun

Minister of State for Planning

Morocco (Mr. Mohamed Benomar)

Federal Republic of Germany

(Mr. Heinrich-Dietrich Dieckmann)

Yugoslavia (Mr. Blazo Krstajic)

India

(Mr. Pavan K. Varma)

1989

Kuwait

Mr. Mohamed Abulhasan

Permanent Representative

Saint Lucia (Mr. Charles Flemming)

Ghana (Mr. K. O. Kumi)

Turkey (Mr. Selim Yenel)

Bulgaria

(Mr. Svetlozar Panov)

1991

Czechoslovakia

Mr. Eduard Kukan

Permanent Representative

Morocco (Mr. Ahmed Amaziane)

Honduras (Ms. Guadalupe H. Pacheco)

Pakistan

(Ms. Tehmina Janjua)

1993

Uruguay

Mr. Ramiro Piriz-Ballon

Permanent Representative

Latvia (Mr. Aivars Baumanis)

Bangladesh (Mr. Saadat Husain)

Mali

(Mr. Mahamane Maiga)

1995

Indonesia

Mr. Soemadi D.M. Brotodiningrat

Director-General

Foreign Economic Relations

Gambia (Mr. Momodou Kebba Jallow)

Panama

(Mr. Francisco Javier Berguido)

1997

Gambia

H.E. Mr. Momodou Kebba Jallow

Permanent Representative

Jamaica (Ms. M. Patricia Durrant)

Ireland (Ms. Helen Browne)

Mongolia

(Mr. Sandagdorj Erdenebileg)

1999

Jamaica

H.E. Ms. M. Patricia Durrant

Permanent Representative

Norway (Mr. Ole Peter Kolby)

Iran (Mr. Mohammad Ali Zarie Zare)

Tunisia

(Mr. Naceur Gharbi)

2001

Lao People’s Democratic Rep.

H.E. Mr. Alounkeo Kittikhoun

Permanent Representative

Italy (Mr. Fabio Cassese

Lesotho (Mr. Percy M. Mangoaela)

Haiti

(Mr. Jean Maxime Murat)

2003

Zimbabwe

H.E. Mr. Boniface Chidyausiku

Permanent Representative

Venezuela (H.E. Mr. Milos Alcalay)

Guyana (Mr. George Talbot ‘04/’05)

Bosnia & Herzegovina (H.E. Mr.

Mirza Kusljugic)

Greece (H.E. Mr. Adamantios Th.

Vassilakis)

Malaysia

Dr. Sharifah Zarah Syed Ahamd

2005

Paraguay

H.E. Mr. Eladio Loizaga

Permanent Representative

Iceland (H.E. Mr. Hjalmar W. Hannesson)

Japan (Mr. Kazuo Sunaga)

Albania (Mr. Lublin Dilja)

Egypt

Mr. Mohamed El-Farnawany

2007

Qatar

H.E. Mr. Nassir Abdulaziz Al-Nasser

Belarus (Mr. Sergei Rachkov)

Angola (Mrs. Isabel C. Godinho)

Italy (Mrs. Natalia Quintavalle)

Suriname

Mr. Raymond Landveld

 
United Nations South-South Cooperation
Terms of use | Disclaimer